What's happening?

Żródło filmu 48 Wyświetleń Zgłoś błąd

  • dddd
Medium 2022 Cały Film PL Online

Medium 2022 Cały Film PL Online

Dec. 09, 2021
Twoja ocena: 0
10 1 Ocena

opis

Sezon azjatyckiego kina można uznać za otwarty. Po rocznej przerwie do Warszawy wróciło wydarzenie Azjatycka Noc Grozy, jak zawsze odbywające się w okresie Halloween – maraton ten zwiastuje zbliżający się Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Tym razem podczas nocnego seansu mogłem zapoznać się między innymi z filmem Medium, który okazał się tytułem niezwykle hipnotyzującym, zwłaszcza ze względu na charakter tak egzotycznych dla nas obrzędów szamańskich. A przy tym to naprawdę fantastycznie trzymający w napięciu horror z szalonym finałem.

Medium to przede wszystkim film nieoczywisty pod względem formy, bo mamy tu do czynienia z mockumentem oraz found footage – z początku film jest stylizowany na dokument, a w późniejszej fazie mocnie czerpie z found footage, gdzie wykorzystuje się „odnalezione” materiały. I choć mockument nie wydaje się już dziś najświeższym pomysłem, to Pisanthanakun wykorzystuję ten format perfekcyjnie. Historia zaś opowiada o ekipie filmowej, która udaje się do Isan, północnego regionu w Tajlandii, aby zrealizować materiał o ostatniej potomkini z szamańskiego rodu, Nim. Kobieta ta jest uważana za medium wybrane i opętanie przez boginię Ba Yan. Rytuał opętania przez boginię jest w tym regionie doskonale znany, a osoba doświadczająca tego zaszczytu staje się ważną częścią tamtejszej społeczności. Nim jest szamanką, do której zwracają się ludzie z duchowymi problemami. Jak sama mówi, nie wyleczy cielesnych chorób – „jeśli masz raka, to lepiej idź do lekarza”.

Medium z bohaterów i odkrywających ich aktorów trzeba wyróżnić Nim (Sawanee Utoomma). Kobieta bardzo szybko zaskarbia sobie naszą sympatię. Nim nie jest bowiem ekscentryczną szamanką, jak mogą sobie ją wyobrażać ludzie z zewnątrz, ale dość skromną osobą okazjonalnie wykorzystującą swoje umiejętności do rozwiązywania problemów innych. Zdecydowanie na największe uznanie w filmie zasługuje jednak Narilya Gulmongkolpech odgrywającą opętana Mink. Jej przemiana w trakcie filmu robi ogromne wrażenie. Nie mówię tylko o świetnej charakteryzacji, ale też o zmianach w zachowaniu – na początku ułożona dziewczyna, przechodzi przez różne obsceniczne sceny, by ostatecznie zyskać wręcz zdziczałą naturę. Cały jej występ tylko uwiarygodnia drastyczne sceny, których jesteśmy światkami.

Medium 2022 Cały Film PL Online
Medium 2022 Cały Film PL Online
Medium 2022 Cały Film PL Online
Oryginalny tytuł The Medium - Menotti
Ocena TMDb 1.5 2 ocen
Udostępnij0

Podobne Filmy

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published